Ako zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ

Autor: Onlia | 26.5.2017 o 19:00 | (upravené 2.11.2017 o 18:20) Karma článku: 4,30 | Prečítané:  19966x

Ak vám cudzie auto napríklad oškrie lak, oprava sa hradí z povinnej poistky držiteľa vozidla, ktoré škodu spôsobilo, a to bez ohľadu na to, kto bol vodičom tohto vozidla. Podstatné je vinníka zastihnúť alebo aspoň poznať.

lupa nad špz auta

Podľa ŠPZ (označovanej aj ako EČV) viete totiž vyhľadať poisťovňu, v ktorej je auto vinníka poistené. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ umožňuje centrálny register na webe. A ešte podstatný detail: pri takejto škodovej udalosti nikdy nezabudnite privolať políciu.

Zistiť majiteľa vozila podľa ŠPZ sami neviete: policajný register nie je z pochopiteľných príčin verejne dostupný. Avšak napriek tomu si môžete uplatniť spôsobenú škodu z povinnej poistky vinníka. Stačí poznať jeho poznávaciu značku. Podľa nej vyhľadáte v centrálnom registri poisťovňu majiteľa auta, ktoré do vás nabúralo.

Ak sa vám stane podobná udalosť, potrebujete pri nej dodržať dva kroky:

1. Zavolajte políciu

Polícia spravuje evidenciu všetkých prihlásených vozidiel na Slovensku. Policajti vedia veľmi rýchlo cez vysielačku alebo terminál zistiť nielen meno a bydlisko vinníka, ale z databáz operátorov aj telefonický kontakt.

Ak nahlásite nehodu na čísle 158 s tým, že poznáte ŠPZ vinníka, dokážu ho konfrontovať a zabezpečiť dôkazy. V takom prípade je dôležité poskytnúť kontakt na svedkov, ktorí udalosť videli. Polícia ich svedectvo vie doplniť o záznam mestských či priemyselných kamier z miesta nehody.

Kľúčové je vždy počkať na policajnú hliadku a vypýtať si záznam (zápisnicu) o škodovej udalosti. Takýmto spôsobom viete zistiť majiteľa auta, ktoré vám spôsobilo škodu, iba podľa ŠPZ.

2. Oznámte škodu poisťovni vinníka

Ak žiadate o náhradu škody z vinníkovej povinnej poistky (PZP), je dôležité vedieť, kde je poistený. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ je jednoduché. Vďaka ŠPZ nájdete poisťovňu vinníka za pár sekúnd na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). Dôležité sú údaje o poisťovateľovi (čiže poisťovni vinníka) a číslo poistnej zmluvy.

Spolu s ŠPZ a týmito údajmi treba nahlásiť škodu v poisťovni vinníka. V správe nezabudnite uviesť, že udalosť je vyšetrovaná políciou. Ak dodržíte tieto kroky a polícia jednoznačne určí vinníka, je vaša šanca získať odškodnenie vysoká.

Čo ak vinník nie je poistený alebo neznámy?

V prípade, že je vinník neznámy alebo nepoistený a vy máte záznam z polície, nemusíte škodu platiť z vlastnej peňaženky. SKP je totiž povinná preplatiť vám škodu z rezervného fondu pri neznámom vinníkovi a takisto za ľudí, ktorí si svoje auto nepoistili. Od nich si SKP následne vymáha peniaze späť, keďže si nesplnili zákonnú povinnosť uzavrieť si povinné zmluvné poistenie svojho auta.

Čo ak do mňa nabúra zahraničné auto?

Ak do vás mimo Slovenska nabúra auto so zahraničnou ŠPZ, je situácia oveľa komplikovanejšia. Podľa ŠPZ nezistíte ani majiteľa auta, ani jeho poisťovňu. Tento údaj však potrebujete, ak si chcete uplatniť škodu, pretože každá poisťovňa má pre Slovensko určeného iného tzv. likvidačného zástupcu.

Ako teda postupovať?

Platí rovnaké pravidlo ako na Slovensku: zavolajte políciu a nechajte si vystaviť záznam o nehode s uvedením ŠPZ zahraničného auta. Následne požiadajte SKP o pomoc so zistením poisťovne vinníka nehody. Až s touto informáciou sa potom môžete obrátiť na konkrétneho likvidačného zástupcu so žiadosťou o úhradu škody.

Overte si vlastné PZP podľa ŠPZ

Možnosť uzavrieť jednoducho a rýchlo online poistenie je skvelá vec. Časť ľudí sa však nevie zbaviť neistoty z tohto “virtuálneho nákupu”. Ak patríte medzi nich, pomôže vám register SKP overiť si, či je vaše povinné zmluvné poistenie skutočne zaregistrované.

Stačí na www.skp.sk zadať pár dní po uzavretí poistenia vašu ŠPZ a presvedčiť sa, či všetko sedí. Čiže, či je pri vašej ŠPZ správna poisťovňa so správnym dátumom platnosti poistenia. Ak náhodou nie, treba kontaktovať svoju poisťovňu a požiadať ju o úpravu nesprávnych údajov.

Zistiť si majiteľa podľa ŠPZ sa oplatí aj pri kúpe

Overenie skutočného majiteľa podľa ŠPZ sa vám zíde aj pri kúpe auta. Po Európe totiž koluje stále dostatok kradnutých áut a jeho kúpa vás môže vyjsť veľmi draho (v najhoršom prípade prídete o nové auto aj peniaze). 
 

Pri kúpe potrebujete hľadať vo viacerých registroch. Postupujte nasledovne:

Onlia tip: Pri autách, ktoré sú už niekoľko rokov registrované na Slovensku, si viete overiť vývoj stavu kilometrov počas technickej kontroly. Akýkoľvek pokles na historickej krivke stavu tachometra je jasným indikátorom stáčania kilometrov, a teda pokusu o podvod pri predaji. Ak to zhrnieme, zistiť si údaje o kupovanom vozidle a jeho majiteľovi podľa ŠPZ a ďalších identifikačných údajov vám môže ušetriť veľa starostí aj peňazí.

Zdroj: Onlia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Z tohto už Fico neutečie

Fico je svojim ľuďom verný za každých okolností.


Už ste čítali?